برج خنک کننده

تاریخ: یکشنبه 17 تیر 1397 ساعت: 11:32 بازدید: 20 نویسنده: بادران تهویه

برج خنک کننده بدون پکینگ در حقیقت برج خنک کننده ای است که در ساختار آن پکینگ به کار نرفته است مانند برج خنک کننده اتمسفری که فقط آب به داخل سطح مقطع برج خنک کننده پاشیده می شود و بدینوسیله آب و هوا با هم تماس پیدا می کنند. در برج خنک کننده بدون پکینگ می توان از فن برای به جریان انداختن هوا استفاده نمود ، این نوع برج های خنک کننده در صنایعی کاربرد دارند که آب به جریان در آمده در داخل کولینگ تاور به شدت اسیدی یا قلیایی می باشد و نمی توان از برج خنک کن معمولی استفاده نمود.

 

عملکرد برج خنک کننده بدون پکینگ

در کارخانجات ذوب و احیای فلز روی معمولا آب به گردش در آمده برای خنک کاری به شدت اسیدی می شود و در صورت استفاده از برج خنک کننده معمولی به قطعات برج خنک کننده از جمله الکتروموتور، پروانه ، پکینگ برج خنک کننده و قطره گیر ، ساپورت ها و بدنه آسیب جدی می رساند. برای حل مشکل از برج هایی با سطح مقطع مربع یا گرد با ارتفاع بسیار بلند استفاده می شود که فن به صورت دمنده یا مکنده در ناحیه پایین دستگاه قرار دارد ، آب از قسمت فوقانی دستگاه پاشیده شده و به دلیل ارتفاع زیاد تا هنگام رسیدن به پایین با هوای به جریان درآمده انتقال حرارت و جرم صورت می دهد.

 

برج خنک کننده بدون پکینگ دارای ارتفاع بسیار بلندی است تا آب و هوا زمان و سطح تماس کافی برای انتقال حرارت داشته باشند ، در قسمت زیرین نیز هوا به وسیله فن های دمنده به جریان در می آید و به سمت بالا دمیده می شود.

در واقع ارتفاع بلند برج خنک کننده جایگزین پکینگ می شود و موجب افزایش زمان و افزایش سطح تماس و در نهایت خنک شدن آب در برج خنک کننده است. همچنین در این دستگاه فن در محلی قرار گرفته است که از اسید دور است و با دمش یا مکش هوا را از کانال فرعی به سازه اصلی وارد می نماید. در ساخت بدنه باید از نوع متریال استفاده کرد که در مقابل اسید بسیار مقاوم باشد تا در مجاورت اسید از بین نرود. این نوع برج خنک کننده به طور کلی در کارخانجاتی به کار برده می شود که آب به گردش در آمده اسیدی شده باشد مانند کارخانجات روی ، تولید اسید و محصولات اسیدی.

 

http://badrantahvie.com/fill-less-cooling-tower/


برج-خنک-کننده-بدون-پکینگ برج-خنک-کننده-بدون-پکینگ برج-خنک-کننده-بدون-پکینگ برج-خنک-کننده-بدون-پکینگ برج-خنک-کننده-بدون-پکینگ امتیاز : 0 دیدگاه(0)

تاریخ: شنبه 25 آذر 1396 ساعت: 11:37 بازدید: 58 نویسنده: بادران تهویه

طراحی برج خنک کننده بر اساس پارامتر های اصلی از جمله دمای ورود آب گرم به برج خنک کننده، دمای خروج آب سرد از برج خنک کننده، دبی آب و حداکثر دمای مرطوب محل نصب برج خنک کننده صورت می پذیرد. در طراحی برج خنک کننده عوامل دیگری نیز از جمله ارتفاع محل نصب، دمای خشک، رطوبت نسبی، کیفیت آب، میزان تداخل و میزان گردش مجدد نیز می تواند تأثیر گذار باشد، به طور مثال در طراحی برج خنک کننده مدار بسته نوع کوئل و ضخامت آن در طراحی تأثیر گذار است.  در این مطلب منظور از طراحی برج خنک کننده طراحی ترمودینامیکی برج خنک کننده می باشد و طراحی مکانیکی آن بحث و ابعاد دیگری دارد، اصولا طراحی برج خنک کننده به صورت حرفه ای به وسیله نرم افزار برج خنک کننده و یا نمودار تعیین ظرفیت انجام می پذیرد.

 

پارامتر های اصلی طراحی برج خنک کننده

 

حداکثر دمای مرطوب محل نصب : در طراحی تمام سیستم های تبخیری دمای مرطوب یکی از مهم ترین پارامتر های طراحی برج خنک کننده می باشد. برای بدست آوردن حداکثر دمای مرطوب تابستان یا باید آن را از جداول طراحی سازمان های استاندراد استخراج کنید و یا با داشتن حداکثر دمای خشک تابستان و رطوبت نسبی از روی جدول سایکومتریک به حداکثر دمای مرطوب جهت طراخی برج خنک کننده برسید.

 

دمای ورود آب گرم به برج خنک کننده و دمای خروج آب سرد از برج خنک کننده : دمای ورود و خروج آب از برج خنک کننده یکی دیگر از پارامتر های مهم طراحی  برج خنک کننده می باشد. در واقع انتخاب این دما ها بر بار حرارتی برج خنک کننده تأثیر گذار است. اختلاف دمای آب ورود و خروج را به اصطلاح ( Range ) و اختلاف دمای خروج از برج خنک کننده و دمای مرطوب را ( Approach ) می گویند، میزان ( Approach ) در کمترین حالت می تواند ۳ درجه سانتیگراد باشد. یعنی برج خنک کننده می تواند تا میزان ۳ درجه بالاتر از دمای مرطوب آب را خنک کند. هر چه میزان ( Range ) بیشتر باشد بار حرارتی برج خنک کننده بیشتر و هر چقدر میزان ( Approach ) کمتر باشد بار حرارتی برج خنک کننده بیشتر خواهد شد. بنابراین دمای ورود و خروج از برج خنک کننده بر بار حرارتی و طراحی برج خنک کننده تأثیر گذار می باشد.

 

دبی آب در حال گردش در برج خنک کننده : پارامتر دیگری که در طراحی برج خنک کننده تأثیر گذار است دبی آبی می باشد که درون برج خنک کننده وارد می شود. دبی آب در حقیقت میزان آب در واحد زمان است که باید از یک دما به دمای خنک تر برسد. دبی آب در گردش با اتصالات دستگاه برج خنک کنندهمتناسب است، معمولا دبی آب درون اتصالات متناسب با سرعت ۲٫۵ متر بر ثانیه طراحی می گردد، پس با ضرب مساحت سطح مقطع می توان دبی را تخمین زد.

طراحی برج خنک کننده امریست بسیار تخصصی، اشتباه در طراحی موجب تحمیل هزینه های بسیاری خواهد شد. اگر برج خنک کننده کمتر از ظرفیت انتخاب شود که سیستم دچار نقص عملکرد خواهد شد، اگر برج خنک کننده بزرگتر از ظرفیت مورد نیاز باشد که مصرف انرژی و آب بیهوده به دنبال خواهد داشت. بنابراین اکیدا توصیه می شود که جهت طراحی برج خنک کننده از افراد و شرکت های صاحب دانش فنی کمک گرفته شود.

 

جهت طراحی برج خنک کننده در ساده ترین حالت با داشتن اعداد بالا بروی چارت نشان داده شده حرکت کنید و ظرفیت برج خنک کننده را انتخاب کنید. در مسير ( A ) در محل تقاطع دمای مرطوب و منحني قرمز رنگ  ( Range ) را به دست مي آوريم. سپس به صورت عمودي به بالا حرکت کرده تا در مسير ( B ) و در منحني های آبي رنگ ( Approach ) را پيدا کنيم. حال با حرکت افقي در مسير ( C ) و در منحني های سبز رنگ دمای مرطوب مورد نظر را بدست مي آوريم. در نهايت در مسير ( D ) و با حرکت عمودی به سمت پايين محل تقاطع با خط افقي ( E ) مربوط به دبي را بدست مي آوريم. حال خط مدلي از برج خنک کننده که از بالاي اين نقطه عبور مي نمايد مدل انتخاب شده مي باشد. برای محاسبات دقيق تر و طراحی برج خنک کننده مي توانيد محاسبات برج خنک کننده را مطالعه و یا با شرکت بادران تهویه صنعت تماس حاصل فرمایید و از طریق نرم افزار محاسبات را تأیید کنید. محاسبه آب جبرانی برج خنک کن و محاسبات برج خنک کننده را نیز می توانید دنبال کنید. جهت اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله برج خنک کننده سایت ویکی پدیا مراجعه کنید.

http://badrantahvie.com/cooling-tower-design


طراحی-برج-خنک-کننده طراحی-برج-خنک-کننده طراحی-برج-خنک-کننده طراحی-برج-خنک-کننده طراحی-برج-خنک-کننده امتیاز : 0 دیدگاه(0)

تاریخ: شنبه 25 آذر 1396 ساعت: 11:35 بازدید: 1 نویسنده: بادران تهویه

انواع برج خنک کننده از لحاظ مسیر جریان آب و هوا، نوع و نحوه ساخت و روش انتقال حرارت تقسیم بندی می شوند. برج های خنک کننده دارای اشکال و انواع مختلفی هستند، گاه شکل آن ها به صورت گرد، مکعب و یا هذلولی می باشد، گاه پروانه در قسمت کنار یا در قسمت بالا قرار گرفته و یا به طور کل فاقد پروانه می باشد. تفاوت های توزیع آب برج خنک کننده که می تواند به صورت دورانی، اسپری نازل و یا ثقلی باشد. در این مطلب به دسته بندی برج های خنک کننده و انواع برج خنک کننده می پردازیم و ضمن معرفی هر کدام، معایب و مزایای آن را توضیح خواهیم داد.

 

بررسی انواع برج خنک کننده

 

انواع برج خنک کننده از نظر جریان هوا: برج خنک کننده جریان طبیعی، برج خنک کننده هذلولی، برج خنک کننده جریان مکانیکی، برج خنک کننده جریان اجباری، برج خنک کننده جریان القایی، برج خنک کننده جریان مرکب.

 

برج خنک کننده جریان طبیعی یا اتمسفری از انواع برج خنک کننده است که فاقد پروانه هستند و از هیچ قطعه ای برای به جریان انداختن هوا استفاده نمی کنند. آب در داخل این برج ها فقط اسپری می شود و هوا هم به صورت طبیعی جریان پیدا می کند، بسیار ارزان هستند و عملکرد مطمئن ندارند و در مقابل باد و شرایط آب و هوایی به شدت تأثیر پذیر هستند.

 

برج خنک کننده هذلولی از انواع برج خنک کننده جریان طبیعی می یاشد از جنس بتن ساخته می شود و دارای ابعاد و ارتفاع بسیار بلندی است. معمولا در نیروگاه ها و یا کارخانجاتی که به آب خنک فراوان احتیاج دارند استفاده می شود. جریان هوا در این برج ها به دلیل اختلاف فشار در ارتفاع بوجود می آید. ساخت این نوع برج خنک کننده بسیار پرهزینه می باشد ولی عملکرد بسیار مطمئن دارد و برای صنایع حساس به کار می رود.

برج خنک کننده جریان مکانیکی از انواع برج خنک کننده است که از یک یا چند پروانه برای به جریان درآوردن هوا استفاده می نماید. این نوع برج خنک کننده از عملکرد پایدار برخوردار است و کمتر تحت تأثیر باد و شرایط محیطی قرار می گیرد.

 

برج خنک کننده جریان اجباری از انواع برج خنک کننده جریان مکانیکی می باشد، در این برج خنک کننده پروانه یا پروانه ها در قسمت ورودی هوا به برج خنک کننده قرار دارند. در این نوع برج خنک کننده سرعت ورود هوا بالا و سرعت خروج هوا پایین می باشد که موجب ایجاد ضعف در جلوگیری از گردش مجدد هوا می شود.

 

پروانه این نوع برج خنک کننده ها معمولا از نوع سانتریفیوژ می باشد، فشار استاتیکی بالایی دارد ولی برق زیادی مصرف می کند و سر و صدای بالایی دارد. پروانه این برج به دلیل قرار گرفتن در مسیر ورود هوا در آب و هوای سرد در معرض یخ زدن قرار دارد.

 

برج خنک کننده جریان القایی از انواع برج خنک کننده جریان مکانیکی می باشد، در این برج خنک کننده پروانه یا پروانه ها در قسمت خروجی هوا از برج خنک کننده قرار دارند. در این نوع برج خنک کننده سرعت خروج هوا در ناحیه فن سرعت بالاتری نسبت به ورود هوا دارد. به دلیل قرار گرفتن پروانه در قسمت خروج هوای گرم امکان یخ زدن پروانه در فصول سرد وجود ندارد. در این نوع برج گردش مجدد هوا به خودی خود به وجود نمی آید.

 

برج خنک کننده جریان مرکب از انواع برج خنک کننده است که ظاهری شبیه برج خنک کننده جریان طبیعی دارد ولی ارتقاع آن معمولا کمتر است و درون آن از یک یا چندیدن پروانه برای به جریان انداختن هوا استفاده شده است. در این برج در فصول سرد ممکن است پروانه ها خاموش باشند و ممکن است در صورت نیاز و در بار شدید پروانه ها شروع به کار کنند.

 

در این مطلب انواع برج خنک کننده را بررسی و معرفی کردیم، می توانید مطالب برج خنک کننده نیروگاه، برج خنک کننده چیلر، برج خنک کننده فایبرگلاس را نیز بررسی بفرمایید.

 

http://badrantahvie.com/cooling-tower-types


امتیاز : 0 دیدگاه(0)

تاریخ: شنبه 25 آذر 1396 ساعت: 11:34 بازدید: 54 نویسنده: بادران تهویه

روش انتخاب برج خنک کننده بر اساس چهار پارامتر اصلی دمای ورود آب به برج خنک کننده ، دمای خروج آب از برج خنک کننده ، حداکثر دمای مرطوب محیط نصب و دبی آب در گردش قابل تشخیص می باشد. با استفاده از نمودار انتخاب برج خنک کننده و یا با وارد کردن این چهار پارامتر در نرم افزار برج خنک کننده می توان میزان تناژ برج خنک کننده را تعیین نمود و ظرفیت برج خنک کننده مورد نیاز را تشخیص داد. پس از تعیین تناژ و ظرفیت باید نسبت به تطبیق دبی آب فعلی و اتصالات برج خنک کننده اطمینان حاصل کرد.

 

بررسی روش انتخاب برج خنک کننده

 

روش انتخاب برج خنک کننده از طریق نرم افزار طراحی برج خنک کننده به اینصورت می باشد که ابتدا چهار پارامتر اصلی اعم از دمای آب ورود و خروج به برج خنک کننده و حداکثر دمای مرطوب برج خنک کننده را به واحد سانتیگراد وارد نموده و سپس دبی آب به واحد متر مکعب در ساعت را وارد می نماییم ، نرم افزار محاسبات برج خنک کننده را انجام داده و میزان تناژ برج خنک کننده را اعلام می کند. همچنین اطلاعات کاملی در مورد مقدار آب جبرانی مورد نیاز ، سایز و ابعاد دستگاه ، قدرت الکتروموتور و پروانه و تعداد سلول پیشنهادی ارائه می کند.

 

در روش انتخاب برج خنک کننده به چهار پارامتر اصلی دمای ورود و خروج آب و دمای مرطوب و همچنین دبی آب در گردش نیاز است.

 

در روش انتخاب برج خنک کننده به وسیله نرم افزار به طور مثال با وارد کردن شرایط دمای ورود آب ۴۰ درجه سانتیگراد ، دمای خروج آب ۳۰ درجه سانتیگراد ، در شهری مانند تهران با حداکثر دمای مرطوب ۲۴ درجه سانتیگراد و دبی آب ۱۴۰ متر مکعب در نرم افزار ، میزان تناژ مورد نیاز برابر ۲۳۲ تن اعلام می گردد. باید توجه نمود که میزان ضریب اطمینان برابر ۱۰% درنظر گرفته شده است. میزان تبخیر آب را هم برابر ۲٫۶ متر مکعب در ساعت نشان می دهد و میتوان محاسبه آب جبرانی برج خنک کن را انجام داد. این برج خنک کننده باید قدرت الکتروموتور برج خنک کننده باید برابر ۷٫۵ کیلووات و پروانه محوری در حدود ۲ متر داشته باشد.

در روش انتخاب برج خنک کننده از طریق نمودار می بایست با داشتن نمودار موجود در کاتالوگ برج خنک کننده نسبت به تعیین ظرفیت برج خنک کننده اقدام نمود. در این روش با داشتن چهار پارامتر اصلی دمای ورود و خروج آب به برج خنک کننده ، حداکثر دمای مرطوب محیط نصب برج خنک کننده و دبی آب در گردش در برج خنک کننده از روی نمودار اقدام به انتخاب برج های خنک کن می کنیم که در مطلب طراحی برج خنک کننده به آن پرداختیم.

 

روش انتخاب برج خنک کننده با نمودار به این شکل است که ابتدا در مسير ( A ) در محل تقاطع دمای مرطوب و منحني قرمز رنگ  ( Range ) را به دست مي آوريم. سپس به صورت عمودي به بالا حرکت کرده تا در مسير ( B ) و در منحني های آبي رنگ ( Approach ) را پيدا کنيم. حال با حرکت افقي در مسير ( C ) و در منحني های سبز رنگ دمای مرطوب مورد نظر را بدست مي آوريم. در نهايت در مسير ( D ) و با حرکت عمودی به سمت پايين محل تقاطع با خط افقي ( E ) مربوط به دبي را بدست مي آوريم. حال خط مدلي از برج خنک کننده که از بالاي اين نقطه عبور مي نمايد مدل انتخاب شده مي باشد.

 

روش-انتخاب-برج-خنک-کننده روش-انتخاب-برج-خنک-کننده روش-انتخاب-برج-خنک-کننده روش-انتخاب-برج-خنک-کننده روش-انتخاب-برج-خنک-کننده امتیاز : 30 دیدگاه(0)

آخرین مطالب

یکشنبه 17 تیر 1397
شنبه 25 آذر 1396
 • شنبه 25 آذر 1396
  شنبه 25 آذر 1396

  مطالب محبوب

  شنبه 25 آذر 1396
  شنبه 25 آذر 1396
  یکشنبه 17 تیر 1397
 • شنبه 25 آذر 1396

  صفحات مطالب

  1|