برج خنک کننده

تاریخ: یکشنبه 18 شهریور 1397 ساعت: 12:36 بازدید: 10 نویسنده: بادران تهویه

مقایسه برج خنک کننده خشک و ایرکولر ( Air Cooler ) از جنبه های گوناگون قابل بررسی می باشد ، برج خنک کننده خشک ساختاری مانند برج خنک کننده مدار بسته دارد با این تفاوت که آب بروی کوئل ها پاشیده نمی شود و تنها هوا توسط پروانه از روی کوئل ها عبور می کند. در ایرکولر هم عملکرد دستگاه کاملا به همین صورت است، پروانه در قسمت بالا قرار گرفته است و هوا را از روی کوئل ها عبور داده و سیال داخل کوئل ها را خنک می کند. تنها تفاوت ایرکولر با برج خنک کننده خشک در ساختار آن است که در ادامه مطلب به مقایسه آن ها می پردازیم.

 

مقایسه برج خنک کننده خشک و ایرکولر

بدنه برج خنک کننده خشک کاملا مشابه برج خنک کننده معمولی است و تنها در داخل آن به جای پکینگ، کوئل قرار گرفته است. فن در قسمت فوقانی قرار دارد و هوا را از ناحیه زیرین مکش کرده و از روی کوئل ها عبور می دهد تا آب به جریان درآمده در کوئل ها خنک شود.

همانطور که در مطلب برج خنک کننده خشک توضیح داده شد برج خنک کننده خشک می تواند آب درون کوئل ها را تا ۵ درجه بالای دمای خشک خنک کرد. کوئل های مورد استفاده در برج خنک کننده خشک از لوله های معمولی مسی ساخته شده اند و فین دار نیستند بلکه ساختار دستگاه کاملا مشابه برج خنک کننده مدار بسته است و تنها پاشش آب بروی کوئل ها انجام نمی شود.

 

ولی در ایرکولر بدنه ای به مانند برج خنک کننده خشک وجود ندارد بلکه فن در قسمت فوقانی در رینگ خود قرار داد و تنها بدنه کوچکی در اطراف کوئل ها قرار دارد و ایرکولر از ناحیه زیرین کاملا باز می باشد. کوئل های ایر کولر از لوله های فین دار تشکیل شده اند و انتقال حرارت بسیار خوبی دارند. در مقایسه برج خنک کننده خشک و ایرکولر می توان اشاره نمود که ایر کولر ها دمای سیال را از دمای بالا به نزدیک دمای خشک محیط خنک می کنند و در برخی اوقات سیال به جریان درآمده درون کوئل در فاز بخار است که با خنک شدن به مایع تبدیل می شود که به آن ایرکولر با سیال دو فازی می گویند.

 

تفاوت اصلی در مقایسه برج خنک کننده خشک و ایرکولر در ساختار دستگاه و نوع کوئل های به کار رفته است. در ایرکولر کوئل های فین دار استفاده می شود و در برج خنک کننده خشک کوئل با لوله معمولی.

 

معمولا بهتر است در مواقعی از برج خنک کننده خشک استفاده شود که در فصول گرم به صورت برج خنک کننده مدار بسته کار کند و در فصول سرد سال با بستن آب مدار دوم به صورت برج خنک کننده خشک کار کند زیرا در فصول سرد هوای خشک محیط پایین می آید و امکان نیل به دمای مورد نیاز امکان پذیر است و در حقیقت این برج خنک کننده کاربری دو گانه دارد.

 

http://badrantahvie.com/dry-cooling-tower-vs-air-cooler


مقایسه-برج-خنک-کننده-خشک-و-ایرکولر مقایسه-برج-خنک-کننده-خشک-و-ایرکولر مقایسه-برج-خنک-کننده-خشک-و-ایرکولر مقایسه-برج-خنک-کننده-خشک-و-ایرکولر مقایسه-برج-خنک-کننده-خشک-و-ایرکولر امتیاز : 0 دیدگاه(0)

تاریخ: شنبه 03 شهریور 1397 ساعت: 10:03 بازدید: 37 نویسنده: بادران تهویه

کاهش مصرف آب برج خنک کننده از طریق اقدامات ترکیبی شامل عملیات آبی، نصب سیستم های کنترل دما ، رعایت اصول محل نصب دستگاه و اقدامات جهت جلوگیری از پرتاب آب قابل انجام می باشد. قبلا در مقاله محاسبه آب جبرانی برج خنک کن شرح داده شد که مصرف آب برج خنک کننده شامل مجموع تبخیر ، پرتاب و زیر آب ( تخلیه ) می باشد. در این مطلب به بررسی روش های کاهش مصرف آب در هر سه بخش میپردازیم ، عمده مصرف آب در برج خنک کننده ناشی از تبخیر آب است که در حقیقت اساس کارکرد دستگاه است و مهمترین اقدام جهت کاهش مصرف آب برج خنک کننده استفاده از اقدامات عملیات آبی در برج خنک کننده می باشد.

 

روش های کاهش مصرف آب برج خنک کننده

کشور ما خشک و نیمه بیابانی است که هر ساله به صورت روز افزون با خطر بی آبی روبرو است. مصرف زیاد آب در برج خنک کننده از جمله چالش های کارخانجات و صنایع در مناطق خشک و کم آب است بنابراین در این گونه مناطق کاهش مصرف آب اهمیت ویژه ای دارد، گرچه حتی در مناطقی که آب به وفور یافت می شود نیز جهت کمک و حفظ محیط زیست روش های کاهش مصرف آب باید در دستور کار قرار گیرد. در ادامه مطلب به روش های کاهش مصرف آب برج خنک کننده در هر کدام از بخش های مصرف می پردازیم.

 

کاهش مصرف آب برج خنک کننده در بخش تبخیر :

دستگاه برج خنک کننده دستگاهی تبخیری می باشد و عملکرد آن بر اصل تبخیر استوار است به این معنی که باید تبخیر انجام شود تا خنک کاری انجام شود. بنابراین میزان تبخیر شدن آب معادل توان خنک کاری دستگاه می باشد و اگر میزان تبخیر آب را کاهش دهیم در حقیقت میزان توان خنک کاری دستگاه را کاهش داده ایم. مسئله ای که در اینجا اهمیت پیدا می کند این است که توان خنک کاری یا همان تبخیر مطابق با نیاز باشد و تبخیر اضافه انجام نشود.

جهت کنترل میزان خنک کاری می توان دمای خروجی از دستگاه را تحت نظارت قرار داد و دمای مورد نیاز را تأمین کرد نه دمایی پایین تر از دمای مورد نیاز. برای این اقدام از سیستم های کنترل هوشمند برج خنک کننده استفاده می شود که با توجه به دمای آب خروجی از برج خنک کن میزان دور فن برج خنک کننده را کاهش یا افزایش می دهند که این کاهش یا افزایش منجر به تغییر دبی هوای در جریان درون دستگاه می شود بنابراین میزان تبخیر کاهش و یا افزایش می یابد ، حتی در مواقعی که هوا خنک است فن برج خنک کننده را به طور کامل از مدار خارج می کند. به طور کلی هر اقدامی که منجر به افزایش راندمان برج خنک کن شود موجب کاهش تبخیر آب در نتیجه کاهش مصرف آب برج خنک کننده می شود.

 

کاهش مصرف آب برج خنک کننده در بخش پرتاب :

پرتاب آب به بیرون از دستگاه موجب هدر رفت آب است ، ممکن است قطرات با برخورد به تشت یا دیواره به بیرون دستگاه پرتاب شوند و یا با جریان هوای فن به بیرون هدایت شوند. راهکار جلوگیری از پرتاب قطرات آب استفاده از قطره گیر ها و لوور های مناسب است. قطره گیر ها قطعات پلاستیکی یا فلزی است که مسیر منحنی شکل یا z شکل در مسیر هوا بوجود می آورند معمولا در ناحیه مسیر ورود و خروج هوا قرار می گیرند، در این مسیر منحنی بوجود آمده هوا عبور می کند ولی قطرات آب که سنگین هستند و قابلیت مانور ندارند گیر می افتند و به داخل دستگاه بازگردانده می شوند و در نتیجه قطره گیر ها و لوور ها باعث کاهش مصرف آب برج خنک کننده می شوند.

دقت کنید که محل قرار گیری برج خنک کننده در خلاف جهت باد غالب منطقه نصب باشد و در محلی باشد که باد کمتر است زیرا باد بیش از اندازه می تواند عملکرد برج خنک کننده را مختل کند و پرتاب آب به بیرون را افزایش دهد. مراقب سرریز کردن دستگاه هم باشید ، سر ریز شدن به دلیل لوله کشی برج خنک کننده غیر صحیح ، پر کن های غیر استاندارد و تنظیم نشده و سری کردن برج های خنک کننده می تواند اتفاق افتد.

 

کاهش مصرف آب برج خنک کننده در بخش زیرآب :

قبلا در مطلب زیرآب برج خنک کننده اشاره کردیم که زیر آب به آبی می گویند که باید از برج خنک کننده تخلیه گردد و با آب تازه جایگزین شود. با توجه به تبخیر مداوم آب در برج خنک کننده مقدار املاح و رسوب در آب برج خنک کن دائما در حال افزایش است و در صورت عدم تخلیه آب موجب گرفتگی و کاهش راندمان دستگاه و وارد آمدن خسارت خواهد شد بنابراین هر چه میزان املاح درون آب بیشتر شود نیاز است تا آب بیشتری با آب تازه جایگزین شود. در مقاله عملیات آبی در برج خنک کننده اشاره کردیم که با افزودن مواد شیمیایی خاص می توان نقطه اشباع تشکیل رسوب در برج خنک کننده را بالا برد تا نیاز کمتری به تخلیه آب برج خنک کننده باشد. بنابراین عملیات آبی از جمله مهمترین اقدامات جهت کاهش مصرف آب برج خنک کننده می باشد.

 

استفاده از عملیات آبی در برج خنک کننده مهمترین و موثر ترین اقدام جهت کاهش مصرف آب و هدر رفت آب در سیکل برج خنک کننده می باشد.

 

در بسیاری از کارخانجات و صنایع از آب تخلیه شده از برج خنک کننده برای شستشو محوطه کارخانه ، آبیاری گیاهان ( در صورت عدم استفاده از عملیات آبی و افزودن مواد شیمیایی ) ، فلاش تانک سرویس های بهداشتی و … استفاده می شود که به صورت غیر مستقیم باعث کاهش مصرف آب می شود.

http://badrantahvie.com/reduce-cooling-tower-water-consumption


کاهش-مصرف-آب-برج-خنک-کننده کاهش-مصرف-آب-برج-خنک-کننده کاهش-مصرف-آب-برج-خنک-کننده کاهش-مصرف-آب-برج-خنک-کننده کاهش-مصرف-آب-برج-خنک-کننده امتیاز : 30 دیدگاه(0)

تاریخ: چهارشنبه 24 مرداد 1397 ساعت: 10:48 بازدید: 48 نویسنده: بادران تهویه

برج خنک کننده آدیاباتیک نوعی از برج خنک کننده است که داخل آن کوئل تعبیه شده است و آب سیستم مانند برج خنک کننده خشک درون کوئل ها جریان پیدا می کند ولی هوای ورودی به کولینگ تاور قبل از وارد شدن به دستگاه با استفاده از پد های تبخیری خنک و مرطوب شده و سپس بروی کوئل ها وزیده می شود و آب درون کوئل را خنک می کند. در این سیستم بر خلاف برج خنک کننده مدار بسته هیچ گونه آبی مستقیما بروی کوئل ها پاشیده نمی شود و برخلاف برج خنک کننده خشک هوای محیط مستقیما وارد دستگاه نمی شود بلکه هوا پیش سرد می شود و سپس وارد دستگاه می شود.

 

نحوه عملکرد برج خنک کننده آدیاباتیک

اصطلاح آدیباتیک به معنی ” اتفاق افتادن فرآیند بدون دریافت یا از دست دادن گرما ” می باشد. اطلاق این اصطلاح به فرآیند های صنعتی نیازمند این است که بین واژه های گرما و دما تمایز قائل شویم. به طور مثال وقتی یک گاز درون سیلند در شرایط آدیباتیک متراکم شود بدون آنکه گرمایی جذب کند دمای آن بالا می رود. برج های خنک کننده آدیاباتیک از فرآیند پیش سرمایش تبخیری هوا استفاده می کنند و سپس این هوای خنک شده را به روی کوئل ها می فرستند ، بدین جهت به این نوع از برج های خنک کننده آدیاباتیک اطلاق می شود که فرآیند خنک کردن هوا قبل از ارسال به درون برج خنک کننده بدون گرفتن گرما از هوا انجام می شود. فرآیند پیش سرمایش تبخیری هوا در برج خنک کننده آدیاباتیک به وسیله پد های تبخیری ، فیلم های نازک ، مش های پلاستیک و یا نازل های مرطوب کننده می تواند انجام شود.

 

سپس این هوای خنک که به نزدیکی دمای مرطوب رسیده است به وسیله پروانه از روی کوئل ها جریان داده شده و آب درون سیستم را خنک کرده و تا ۶ درجه بالای دمای مرطوب می رساند. به طور مثال در شهر تهران که حداکثر دمای مرطوب طراحی ۲۴ درجه سانتیگراد در تابستان در نظر گرفته می شود ، برج خنک کننده آدیاباتیک در تابستان می تواند آب درون سیستم را تا ۳۰ درجه سانتیگراد خنک کند و کمتر از این عدد امکان پذیر نمی باشد. برج خنک کننده آدیاباتیک از آن جهت مورد توجه قرار می گیرد که می توان در فصولی که هوای محیط خنک است و می تواند به تنهایی با عبور از روی کوئل آب را خنک کند به مانند برج خنک کننده خشک کار می کند و هیچگونه مصرف آب ندارد و در فصولی که هوا گرم است می توان با باز کردن آب بروی پد های تبخیری آب درون کوئل ها را خنک نمود.

 

در مناطق کم آب و خشک ، برج خنک کننده آدیاباتیک راه کار مناسبی برای کاهش مصرف آب می باشد. لازم به ذکر است جهت مقایسه انواع برج خنک کن ، نتیجه گیری و انتخاب صحیح حتما طراحی به وسیله کارشناس خبره برج خنک کننده انجام شود.

 

در مقایسه میزان مصرف انرژی اگر فقط مصرف آب را در نظر بگیریم برج خنک کننده آدیاباتیک آب کمتری نسبت به برج خنک کننده معمولی مصرف می کند ولی با توجه به اینکه هوا در مقایسه با آب گرمای کمتری را دریافت می کند بنابراین مصرف برق برای به حرکت درآوردن هوا برای رسیدن به راندمان مورد نظر در این برج خنک کننده حدود ۳۳% بالاتر از برج خنک کننده معمولی می باشد.

 

تفاوت برج خنک کننده مدار بسته با برج خنک کننده آدیاباتیک در این است که در برج خنک کننده مدار بسته آب مستقیما بروی کوئل ها ریخته و می تواند آب درون کوئل ها را تا ۳ درجه بالای دمای مرطوب خنک کند در حالی که در برج خنک کننده آدیاباتیک هوای خنک نزدیک به دمای مرطوب را از روی کوئل ها عبور داده و می توان آب درون سیستم را به ۶ درجه بالای دمای مرطوب خنک کرد. بنابراین در حالی که مصرف آب در برج خنک کننده مدار بسته درصد ناچیزی از برج خنک کننده آدیاباتیک بالاتر است در عین حال میزان خنک کنندگی آن نیز بیشتر است. برتری برج خنک کننده آدیاباتیک این است که آب را به مستقیما به روی کوئل ها پاشیده نمی شود بنابراین عمر کوئل ها بالاتر می رود و میتوان از کوئل های با قطر کمتر و تراکم بیشتر و به صورت فین دار استفاده نمود تا سطح تماس بیشتری داشته باشد، همچنین در برج خنک کننده آدیاباتیک نیاز به پمپ کوچکتری برای به گردش در آوردن آب مدار بسته جهت ریزش بروی پد های تبخیری دارد ولی همانطور که اشاره شد برج خنک کننده آدیاباتیک نیز به جریان هوای بیشتر در نتیجه مصرف برق بالاتر دارد ، در نهایت مقایسه تمامی پارامتر ها باید به وسیله کارشناس برج خنک کننده انجام شود شرکت بادران تهویه صنعت آمادگی دارد با استفاده از تجارب قبلی و مهندسین فنی خود طراحی و مشاوره پروژه های خاص را به عهده بگیرد.

 

http://badrantahvie.com/adiabatic-cooling-tower


برج-خنک-کننده-آدیاباتیک برج-خنک-کننده-آدیاباتیک برج-خنک-کننده-آدیاباتیک برج-خنک-کننده-آدیاباتیک برج-خنک-کننده-آدیاباتیک امتیاز : 45 دیدگاه(0)

تاریخ: چهارشنبه 10 مرداد 1397 ساعت: 10:51 بازدید: 110 نویسنده: بادران تهویه

پکینگ اسپلش برج خنک کننده با هدف ایجاد سطح تماس بیشتر و زمان تماس بیشتر میان آب و هوا در برج خنک کننده به کار می رود و طراحی کلی آن بر اساس ایجاد تعداد قطرات زیاد و کوچک و در نتیجه افزایش انتقال حرارت و جرم می باشد. همانطور که قبلا در مطلب انواع پکینگ برج خنک کننده اشاره شد ، در برج خنک کننده برای افزایش سطح تماس و زمان تماس میان آب و هوا از پکینگ استفاده می شود که دارای دو نوع اصلی فیلمی و اسپلش است ، در این مطلب به بررسی پکینگ اسپلش و انواع آن می پردازیم.

 

انواع پکینگ اسپلش برج خنک کننده

 

پکینگ اسپلش برج خنک کننده سطح تماس میان آب و هوا را با افزایش تعداد قطرات و در نتیجه افزایش سطوح این قطرات به وجود می آورد ، این هدف با شکستن قطرات آب به قطرات ریز تر به وجود می آید. همچنین با شکستن قطرات آب به قطرات ریزتر و تغییر جهت و مسیر قطرات ، زمان تماس میان آب و هوا افزایش می یابد. پکینگ اسپلش برج خنک کننده در انواع مختلفی ساخته می شود که تعدادی از آن ها را معرفی می کنیم.

 

  • پکینگ اسپلش برج خنک کننده مدل Optibar : این نوع پکینگ اسپلش برج خنک کننده به صورت بار های با سطح مقطع بیضی شکل هستند که در فواصل مشخص درون برج خنک کننده قرار می گیرند. سطح مقطع ۱۰ سانتیمتر در ۳ سانتیمتر است و طول این بار ها بنا به سایز دستگاه تولید می شود و معمولا در طول های نیم متری درون برج خنک کن قرار می گیرند. ساپورت پکینگ به صورت مش هایی در فواصل معین قرار می گیرد و بار ها در فاصله های مشبک قرار می گیرند. پکینگ اسپلش برج خنک کننده Optibar از جنس پلی پروپیلن یا پلی اتیلن دارای خاصیت آنتی UV ، ضد اسید و مقاوم در برابر دما تا ۱۸۵ درجه سانتیگراد و مقاوم در برابر حمله مواد شیمیایی ساخته می شود.

 

  • پکینگ اسپلش برج خنک کننده امگا : این نوع پکینگ هم از بار های مشبک ساخته شده است. با تنظیم فواصل قرار گیری بار ها بسته به نوع برج خنک کننده می توان راندمان پکینگ را افزایش و کاهش داد ولی معمولا پکینگ برج خنک کننده امگا در برج خنک کننده جریان متقاطع به کار می رود. پکینگ های امگا به روش اکسترود و از جنس پی وی سی مقاوم ساخته می شوند و ساپورت ها از جنس پلی پروپیلن هستند. در طراحی این نوع پکینگ اسپلش برج خنک کننده شکل بار ها امکان شکست و خم شدن آن ها را به حداقل می رساند.

 

  • پکینگ اسپلش برج خنک کننده مدل پرماگرید : این نوع پکینگ اسپلش به صورت بلوک هایی از جنس سرامیک ساخته می شود که دارای بیشترین عمر بیش از ۲۵ سال می باشد. این بلوک ها از سفال حرارت داده شده با قابلیت جذب آب پایین ساخته می شوند و به صورت ساده و بروی هم درون برج خنک کننده قرار می گیرند، استفاده از این نوع پکینگ برای آب های کثیف مناسب است.

 

  • پکینگ اسپلش برج خنک کننده مدل تریکل بلاک ( Tricklebloc ) : این نوع پکینگ اسپلش از سیلندر های به هم بافته از جنس پلی پروپیلن ساخته شده است. شکل هندسی این پکینگ توزیع آب یکنواخت با راندمان بالا را تأمین می نماید. این بلوک ها درون برج خنک کننده بروی هم قرار می گیرند و سطح تماس میان آب و هوا ایجاد می کنند.

 

  • پکینگ اسپلش برج خنک کننده رندم اسپلش ( Random Splash ) یا پکینگ توربو اسپلش : این نوع پکینگ از قطعات کوچک استوانه ای مشبک به قطر های ۲٫۵ سانتیمتر تا ۵ سانتیمتر تشکیل شده است که به صورت رندم و بروی هم داخل برج خنک کننده ریخته می شود. شکل هندسی این پکینگ به صورتی است که برای عبور هوا همیشه مسیر وجود دارد و آب هم بروی سطوح قطعات در حرکت است و در اثر تماس مداوم و بدون وقفه موجب خنک شدن آب می شود.

 

http://badrantahvie.com/cooling-tower-splash-fill


پکینگ-اسپلش-برج-خنک-کننده پکینگ-اسپلش-برج-خنک-کننده پکینگ-اسپلش-برج-خنک-کننده پکینگ-اسپلش-برج-خنک-کننده پکینگ-اسپلش-برج-خنک-کننده امتیاز : 45 دیدگاه(0)

تاریخ: چهارشنبه 03 مرداد 1397 ساعت: 11:24 بازدید: 92 نویسنده: بادران تهویه

برج خنک کننده دستگاه تزریق پلاستیک ، برج خنک کننده ای است که وظیفه خنک نمودن دستگاه تزریق پلاستیک را به عهده دارد. این برج خنک کننده بسته به نیاز های دستگاه تزریق پلاستیک طراحی شده و از تجهیزات خاص مورد نیاز آن بهره مند است. وظیفه دستگاه تزریق تبدیل دانه های ریز جامد پلیمر به سیال روان و انتقال آن به درون قالب می باشد تا قطعه نهایی فرم بگیرد، پس از آن نیاز است تا دستگاه و قطعه نهایی خنک شود و درجه حرارت دستگاه کنترل شود که در این مرحله از برج خنک کن استفاده می گردد

 

ویژگی های برج خنک کننده دستگاه تزریق پلاستیک

دستگاه تزریق پلاستک از دو قسمت اصلی قالب گیری و تزریق تشکیل شده است. ابتدا دانه های ریز پلاستیک داخل قیف ریخته شده و و به داخل سیلندر می رود و با گردش دورانی به جلو رانده می شود. در پوسته سیلندر المنت های حرارتی قرار گرفته است که دانه های جامد پلاستیک را به مایع تبدیل می کند و به داخل قالب تزریق می کند. قیمت قالب از دو بخش متحرک و ثابت تشکیل شده است که نیروی فشار دهنده آن ها به روی هم با مقدار تن اعلام می شود.

پس از تبدیل پلاستیک جامد به مایع و تبدیل آن به قطعه نهایی نیاز است تا حرارت از قطعه گرفته شود. برج خنک کننده دستگاه تزریق پلاستیک آب خنک را از لوله های انعطاف پذیر وارد دالان های مخصوص تعبیه شده بروی قالب کرده و مجموعه قطعه و قالب را خنک نماید.

 

برای انتخاب برج خنک کننده دستگاه تزریق پلاستیک باید شرایط دمایی طراحی دستگاه و نوع برج خنک کننده را مورد بررسی قرار داد. همانطور که در مطلبطراحی برج خنک کننده اشاره نمودیم یک برج خنک کننده می تواند دمای آب را تا ۳ درجه بالای دمای مرطوب محیط خنک نماید. بنابراین در خرید سیستم خنک کننده دستگاه تزریق باید توجه نمایید که دستگاه در چه منطقه جغرافیایی نصب می شود و حداکثر دمای مرطوب در آن منطقه چه مقدار است. ابتدا دو مورد را بررسی نمایید:

 

  1. سایز اتصالات ورود آب جهت خنک کاری قالب و سیستم و بدست آوردن دبی مجموع مورد نیاز
  2. دمای آب خنک مورد نیاز اعلام شده در کاتالوگ سازنده دستگاه تزریق پلاستیک

 

حال به عهده کارشناس است که بررسی نماید چه نوع برج خنک کننده دستگاه تزریق پلاستیک مورد نیاز می باشد. آیا دبی مورد نیاز با دبی نرمال کولینگ تاور مطابقت دارد و آیا برج خنک کن می تواند دمای مورد نیاز دستگاه را تأمین نماید و آن را خنک نماید یا نیاز به چیلر برای خنک کردن دستگاه می باشد؟ همینطور در نظر داشته باشید که دستگاه های تزریق شرایط دمایی متفاوتی را نیاز دارند ، بنابراین بهتر است که در این زمینه با کارشناس مشورت نمایید.

 

 


برج-خنک-کننده-دستگاه-تزریق-پلاستیک برج-خنک-کننده-دستگاه-تزریق-پلاستیک برج-خنک-کننده-دستگاه-تزریق-پلاستیک برج-خنک-کننده-دستگاه-تزریق-پلاستیک برج-خنک-کننده-دستگاه-تزریق-پلاستیک امتیاز : 30 دیدگاه(0)

تاریخ: یکشنبه 17 تیر 1397 ساعت: 11:32 بازدید: 54 نویسنده: بادران تهویه

برج خنک کننده بدون پکینگ در حقیقت برج خنک کننده ای است که در ساختار آن پکینگ به کار نرفته است مانند برج خنک کننده اتمسفری که فقط آب به داخل سطح مقطع برج خنک کننده پاشیده می شود و بدینوسیله آب و هوا با هم تماس پیدا می کنند. در برج خنک کننده بدون پکینگ می توان از فن برای به جریان انداختن هوا استفاده نمود ، این نوع برج های خنک کننده در صنایعی کاربرد دارند که آب به جریان در آمده در داخل کولینگ تاور به شدت اسیدی یا قلیایی می باشد و نمی توان از برج خنک کن معمولی استفاده نمود.

 

عملکرد برج خنک کننده بدون پکینگ

در کارخانجات ذوب و احیای فلز روی معمولا آب به گردش در آمده برای خنک کاری به شدت اسیدی می شود و در صورت استفاده از برج خنک کننده معمولی به قطعات برج خنک کننده از جمله الکتروموتور، پروانه ، پکینگ برج خنک کننده و قطره گیر ، ساپورت ها و بدنه آسیب جدی می رساند. برای حل مشکل از برج هایی با سطح مقطع مربع یا گرد با ارتفاع بسیار بلند استفاده می شود که فن به صورت دمنده یا مکنده در ناحیه پایین دستگاه قرار دارد ، آب از قسمت فوقانی دستگاه پاشیده شده و به دلیل ارتفاع زیاد تا هنگام رسیدن به پایین با هوای به جریان درآمده انتقال حرارت و جرم صورت می دهد.

 

برج خنک کننده بدون پکینگ دارای ارتفاع بسیار بلندی است تا آب و هوا زمان و سطح تماس کافی برای انتقال حرارت داشته باشند ، در قسمت زیرین نیز هوا به وسیله فن های دمنده به جریان در می آید و به سمت بالا دمیده می شود.

در واقع ارتفاع بلند برج خنک کننده جایگزین پکینگ می شود و موجب افزایش زمان و افزایش سطح تماس و در نهایت خنک شدن آب در برج خنک کننده است. همچنین در این دستگاه فن در محلی قرار گرفته است که از اسید دور است و با دمش یا مکش هوا را از کانال فرعی به سازه اصلی وارد می نماید. در ساخت بدنه باید از نوع متریال استفاده کرد که در مقابل اسید بسیار مقاوم باشد تا در مجاورت اسید از بین نرود. این نوع برج خنک کننده به طور کلی در کارخانجاتی به کار برده می شود که آب به گردش در آمده اسیدی شده باشد مانند کارخانجات روی ، تولید اسید و محصولات اسیدی.

 

http://badrantahvie.com/fill-less-cooling-tower/


برج-خنک-کننده-بدون-پکینگ برج-خنک-کننده-بدون-پکینگ برج-خنک-کننده-بدون-پکینگ برج-خنک-کننده-بدون-پکینگ برج-خنک-کننده-بدون-پکینگ امتیاز : 15 دیدگاه(0)

تاریخ: شنبه 25 آذر 1396 ساعت: 11:37 بازدید: 86 نویسنده: بادران تهویه

طراحی برج خنک کننده بر اساس پارامتر های اصلی از جمله دمای ورود آب گرم به برج خنک کننده، دمای خروج آب سرد از برج خنک کننده، دبی آب و حداکثر دمای مرطوب محل نصب برج خنک کننده صورت می پذیرد. در طراحی برج خنک کننده عوامل دیگری نیز از جمله ارتفاع محل نصب، دمای خشک، رطوبت نسبی، کیفیت آب، میزان تداخل و میزان گردش مجدد نیز می تواند تأثیر گذار باشد، به طور مثال در طراحی برج خنک کننده مدار بسته نوع کوئل و ضخامت آن در طراحی تأثیر گذار است.  در این مطلب منظور از طراحی برج خنک کننده طراحی ترمودینامیکی برج خنک کننده می باشد و طراحی مکانیکی آن بحث و ابعاد دیگری دارد، اصولا طراحی برج خنک کننده به صورت حرفه ای به وسیله نرم افزار برج خنک کننده و یا نمودار تعیین ظرفیت انجام می پذیرد.

 

پارامتر های اصلی طراحی برج خنک کننده

 

حداکثر دمای مرطوب محل نصب : در طراحی تمام سیستم های تبخیری دمای مرطوب یکی از مهم ترین پارامتر های طراحی برج خنک کننده می باشد. برای بدست آوردن حداکثر دمای مرطوب تابستان یا باید آن را از جداول طراحی سازمان های استاندراد استخراج کنید و یا با داشتن حداکثر دمای خشک تابستان و رطوبت نسبی از روی جدول سایکومتریک به حداکثر دمای مرطوب جهت طراخی برج خنک کننده برسید.

 

دمای ورود آب گرم به برج خنک کننده و دمای خروج آب سرد از برج خنک کننده : دمای ورود و خروج آب از برج خنک کننده یکی دیگر از پارامتر های مهم طراحی  برج خنک کننده می باشد. در واقع انتخاب این دما ها بر بار حرارتی برج خنک کننده تأثیر گذار است. اختلاف دمای آب ورود و خروج را به اصطلاح ( Range ) و اختلاف دمای خروج از برج خنک کننده و دمای مرطوب را ( Approach ) می گویند، میزان ( Approach ) در کمترین حالت می تواند ۳ درجه سانتیگراد باشد. یعنی برج خنک کننده می تواند تا میزان ۳ درجه بالاتر از دمای مرطوب آب را خنک کند. هر چه میزان ( Range ) بیشتر باشد بار حرارتی برج خنک کننده بیشتر و هر چقدر میزان ( Approach ) کمتر باشد بار حرارتی برج خنک کننده بیشتر خواهد شد. بنابراین دمای ورود و خروج از برج خنک کننده بر بار حرارتی و طراحی برج خنک کننده تأثیر گذار می باشد.

 

دبی آب در حال گردش در برج خنک کننده : پارامتر دیگری که در طراحی برج خنک کننده تأثیر گذار است دبی آبی می باشد که درون برج خنک کننده وارد می شود. دبی آب در حقیقت میزان آب در واحد زمان است که باید از یک دما به دمای خنک تر برسد. دبی آب در گردش با اتصالات دستگاه برج خنک کنندهمتناسب است، معمولا دبی آب درون اتصالات متناسب با سرعت ۲٫۵ متر بر ثانیه طراحی می گردد، پس با ضرب مساحت سطح مقطع می توان دبی را تخمین زد.

طراحی برج خنک کننده امریست بسیار تخصصی، اشتباه در طراحی موجب تحمیل هزینه های بسیاری خواهد شد. اگر برج خنک کننده کمتر از ظرفیت انتخاب شود که سیستم دچار نقص عملکرد خواهد شد، اگر برج خنک کننده بزرگتر از ظرفیت مورد نیاز باشد که مصرف انرژی و آب بیهوده به دنبال خواهد داشت. بنابراین اکیدا توصیه می شود که جهت طراحی برج خنک کننده از افراد و شرکت های صاحب دانش فنی کمک گرفته شود.

 

جهت طراحی برج خنک کننده در ساده ترین حالت با داشتن اعداد بالا بروی چارت نشان داده شده حرکت کنید و ظرفیت برج خنک کننده را انتخاب کنید. در مسير ( A ) در محل تقاطع دمای مرطوب و منحني قرمز رنگ  ( Range ) را به دست مي آوريم. سپس به صورت عمودي به بالا حرکت کرده تا در مسير ( B ) و در منحني های آبي رنگ ( Approach ) را پيدا کنيم. حال با حرکت افقي در مسير ( C ) و در منحني های سبز رنگ دمای مرطوب مورد نظر را بدست مي آوريم. در نهايت در مسير ( D ) و با حرکت عمودی به سمت پايين محل تقاطع با خط افقي ( E ) مربوط به دبي را بدست مي آوريم. حال خط مدلي از برج خنک کننده که از بالاي اين نقطه عبور مي نمايد مدل انتخاب شده مي باشد. برای محاسبات دقيق تر و طراحی برج خنک کننده مي توانيد محاسبات برج خنک کننده را مطالعه و یا با شرکت بادران تهویه صنعت تماس حاصل فرمایید و از طریق نرم افزار محاسبات را تأیید کنید. محاسبه آب جبرانی برج خنک کن و محاسبات برج خنک کننده را نیز می توانید دنبال کنید. جهت اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله برج خنک کننده سایت ویکی پدیا مراجعه کنید.

http://badrantahvie.com/cooling-tower-design


طراحی-برج-خنک-کننده طراحی-برج-خنک-کننده طراحی-برج-خنک-کننده طراحی-برج-خنک-کننده طراحی-برج-خنک-کننده امتیاز : 15 دیدگاه(0)

تاریخ: شنبه 25 آذر 1396 ساعت: 11:35 بازدید: 15 نویسنده: بادران تهویه

انواع برج خنک کننده از لحاظ مسیر جریان آب و هوا، نوع و نحوه ساخت و روش انتقال حرارت تقسیم بندی می شوند. برج های خنک کننده دارای اشکال و انواع مختلفی هستند، گاه شکل آن ها به صورت گرد، مکعب و یا هذلولی می باشد، گاه پروانه در قسمت کنار یا در قسمت بالا قرار گرفته و یا به طور کل فاقد پروانه می باشد. تفاوت های توزیع آب برج خنک کننده که می تواند به صورت دورانی، اسپری نازل و یا ثقلی باشد. در این مطلب به دسته بندی برج های خنک کننده و انواع برج خنک کننده می پردازیم و ضمن معرفی هر کدام، معایب و مزایای آن را توضیح خواهیم داد.

 

بررسی انواع برج خنک کننده

 

انواع برج خنک کننده از نظر جریان هوا: برج خنک کننده جریان طبیعی، برج خنک کننده هذلولی، برج خنک کننده جریان مکانیکی، برج خنک کننده جریان اجباری، برج خنک کننده جریان القایی، برج خنک کننده جریان مرکب.

 

برج خنک کننده جریان طبیعی یا اتمسفری از انواع برج خنک کننده است که فاقد پروانه هستند و از هیچ قطعه ای برای به جریان انداختن هوا استفاده نمی کنند. آب در داخل این برج ها فقط اسپری می شود و هوا هم به صورت طبیعی جریان پیدا می کند، بسیار ارزان هستند و عملکرد مطمئن ندارند و در مقابل باد و شرایط آب و هوایی به شدت تأثیر پذیر هستند.

 

برج خنک کننده هذلولی از انواع برج خنک کننده جریان طبیعی می یاشد از جنس بتن ساخته می شود و دارای ابعاد و ارتفاع بسیار بلندی است. معمولا در نیروگاه ها و یا کارخانجاتی که به آب خنک فراوان احتیاج دارند استفاده می شود. جریان هوا در این برج ها به دلیل اختلاف فشار در ارتفاع بوجود می آید. ساخت این نوع برج خنک کننده بسیار پرهزینه می باشد ولی عملکرد بسیار مطمئن دارد و برای صنایع حساس به کار می رود.

برج خنک کننده جریان مکانیکی از انواع برج خنک کننده است که از یک یا چند پروانه برای به جریان درآوردن هوا استفاده می نماید. این نوع برج خنک کننده از عملکرد پایدار برخوردار است و کمتر تحت تأثیر باد و شرایط محیطی قرار می گیرد.

 

برج خنک کننده جریان اجباری از انواع برج خنک کننده جریان مکانیکی می باشد، در این برج خنک کننده پروانه یا پروانه ها در قسمت ورودی هوا به برج خنک کننده قرار دارند. در این نوع برج خنک کننده سرعت ورود هوا بالا و سرعت خروج هوا پایین می باشد که موجب ایجاد ضعف در جلوگیری از گردش مجدد هوا می شود.

 

پروانه این نوع برج خنک کننده ها معمولا از نوع سانتریفیوژ می باشد، فشار استاتیکی بالایی دارد ولی برق زیادی مصرف می کند و سر و صدای بالایی دارد. پروانه این برج به دلیل قرار گرفتن در مسیر ورود هوا در آب و هوای سرد در معرض یخ زدن قرار دارد.

 

برج خنک کننده جریان القایی از انواع برج خنک کننده جریان مکانیکی می باشد، در این برج خنک کننده پروانه یا پروانه ها در قسمت خروجی هوا از برج خنک کننده قرار دارند. در این نوع برج خنک کننده سرعت خروج هوا در ناحیه فن سرعت بالاتری نسبت به ورود هوا دارد. به دلیل قرار گرفتن پروانه در قسمت خروج هوای گرم امکان یخ زدن پروانه در فصول سرد وجود ندارد. در این نوع برج گردش مجدد هوا به خودی خود به وجود نمی آید.

 

برج خنک کننده جریان مرکب از انواع برج خنک کننده است که ظاهری شبیه برج خنک کننده جریان طبیعی دارد ولی ارتقاع آن معمولا کمتر است و درون آن از یک یا چندیدن پروانه برای به جریان انداختن هوا استفاده شده است. در این برج در فصول سرد ممکن است پروانه ها خاموش باشند و ممکن است در صورت نیاز و در بار شدید پروانه ها شروع به کار کنند.

 

در این مطلب انواع برج خنک کننده را بررسی و معرفی کردیم، می توانید مطالب برج خنک کننده نیروگاه، برج خنک کننده چیلر، برج خنک کننده فایبرگلاس را نیز بررسی بفرمایید.

 

http://badrantahvie.com/cooling-tower-types


امتیاز : 15 دیدگاه(0)

تاریخ: شنبه 25 آذر 1396 ساعت: 11:34 بازدید: 83 نویسنده: بادران تهویه

روش انتخاب برج خنک کننده بر اساس چهار پارامتر اصلی دمای ورود آب به برج خنک کننده ، دمای خروج آب از برج خنک کننده ، حداکثر دمای مرطوب محیط نصب و دبی آب در گردش قابل تشخیص می باشد. با استفاده از نمودار انتخاب برج خنک کننده و یا با وارد کردن این چهار پارامتر در نرم افزار برج خنک کننده می توان میزان تناژ برج خنک کننده را تعیین نمود و ظرفیت برج خنک کننده مورد نیاز را تشخیص داد. پس از تعیین تناژ و ظرفیت باید نسبت به تطبیق دبی آب فعلی و اتصالات برج خنک کننده اطمینان حاصل کرد.

 

بررسی روش انتخاب برج خنک کننده

 

روش انتخاب برج خنک کننده از طریق نرم افزار طراحی برج خنک کننده به اینصورت می باشد که ابتدا چهار پارامتر اصلی اعم از دمای آب ورود و خروج به برج خنک کننده و حداکثر دمای مرطوب برج خنک کننده را به واحد سانتیگراد وارد نموده و سپس دبی آب به واحد متر مکعب در ساعت را وارد می نماییم ، نرم افزار محاسبات برج خنک کننده را انجام داده و میزان تناژ برج خنک کننده را اعلام می کند. همچنین اطلاعات کاملی در مورد مقدار آب جبرانی مورد نیاز ، سایز و ابعاد دستگاه ، قدرت الکتروموتور و پروانه و تعداد سلول پیشنهادی ارائه می کند.

 

در روش انتخاب برج خنک کننده به چهار پارامتر اصلی دمای ورود و خروج آب و دمای مرطوب و همچنین دبی آب در گردش نیاز است.

 

در روش انتخاب برج خنک کننده به وسیله نرم افزار به طور مثال با وارد کردن شرایط دمای ورود آب ۴۰ درجه سانتیگراد ، دمای خروج آب ۳۰ درجه سانتیگراد ، در شهری مانند تهران با حداکثر دمای مرطوب ۲۴ درجه سانتیگراد و دبی آب ۱۴۰ متر مکعب در نرم افزار ، میزان تناژ مورد نیاز برابر ۲۳۲ تن اعلام می گردد. باید توجه نمود که میزان ضریب اطمینان برابر ۱۰% درنظر گرفته شده است. میزان تبخیر آب را هم برابر ۲٫۶ متر مکعب در ساعت نشان می دهد و میتوان محاسبه آب جبرانی برج خنک کن را انجام داد. این برج خنک کننده باید قدرت الکتروموتور برج خنک کننده باید برابر ۷٫۵ کیلووات و پروانه محوری در حدود ۲ متر داشته باشد.

در روش انتخاب برج خنک کننده از طریق نمودار می بایست با داشتن نمودار موجود در کاتالوگ برج خنک کننده نسبت به تعیین ظرفیت برج خنک کننده اقدام نمود. در این روش با داشتن چهار پارامتر اصلی دمای ورود و خروج آب به برج خنک کننده ، حداکثر دمای مرطوب محیط نصب برج خنک کننده و دبی آب در گردش در برج خنک کننده از روی نمودار اقدام به انتخاب برج های خنک کن می کنیم که در مطلب طراحی برج خنک کننده به آن پرداختیم.

 

روش انتخاب برج خنک کننده با نمودار به این شکل است که ابتدا در مسير ( A ) در محل تقاطع دمای مرطوب و منحني قرمز رنگ  ( Range ) را به دست مي آوريم. سپس به صورت عمودي به بالا حرکت کرده تا در مسير ( B ) و در منحني های آبي رنگ ( Approach ) را پيدا کنيم. حال با حرکت افقي در مسير ( C ) و در منحني های سبز رنگ دمای مرطوب مورد نظر را بدست مي آوريم. در نهايت در مسير ( D ) و با حرکت عمودی به سمت پايين محل تقاطع با خط افقي ( E ) مربوط به دبي را بدست مي آوريم. حال خط مدلي از برج خنک کننده که از بالاي اين نقطه عبور مي نمايد مدل انتخاب شده مي باشد.

 

روش-انتخاب-برج-خنک-کننده روش-انتخاب-برج-خنک-کننده روش-انتخاب-برج-خنک-کننده روش-انتخاب-برج-خنک-کننده روش-انتخاب-برج-خنک-کننده امتیاز : 45 دیدگاه(0)

آخرین مطالب

یکشنبه 18 شهریور 1397
شنبه 03 شهریور 1397
چهارشنبه 24 مرداد 1397
چهارشنبه 10 مرداد 1397
چهارشنبه 03 مرداد 1397

مطالب محبوب

صفحات مطالب

1|